Vážení zákazníci, vzhledem k velkému počtu objednávek na naše výrobky pod značkou StyleYOU (kabelky, trička, čepice atd. se skladovým statusem "Vyrobíme pro Vás) nestíháme naši obvyklou 14denní dodací lhůtu, ale do Vánoc budete mít Vaše objednávky u sebe. Pouze, pokud potřebujete dárek k nějakému dřívejšímu datu (např. narozeniny), napište nám požadované datum do poznámky v Košíku. Uděláme maximum pro to, abychom Vám vyhověli. Omlouváme se a děkujeme za pochopení. PS: Výrobků ostatních značek se toto oznámení netýká.

10 potravin, které můžou Vašeho psa i zabít

Asi víte, že lidská strava psům nesvědčí. Jsou ale potraviny, pro nás naprosto běžné, které můžou psovi způsobit velmi vážné zdravotní komplikace.
Pojďme si je projít:

1. ČOKOLÁDA
Čokoláda je asi nejznámější potravinou, kterou by psi neměli jíst. Může být pro ně dokonce i toxická. Obsahuje totiž kofein a teobromin, který se z organismu vylučuje pomalu a může vašeho pejska otrávit. Kromě toho zahrnuje i velké množství tuků, které mohou poškodit slinivku, jež není schopná vyprodukovat dostatek enzymů na jejich strávení. Teobromin zasahuje hlavně do regulace srdečního rytmu a může způsobit i smrt. Zvyšuje také množství vápníku v srdečních buňkách, což způsobuje zesílení stahu srdce. Nejnebezpečnější je hořká čokoláda, hlavně ta víceprocentní, a čokoláda na vaření. Pokud ale chcete pejskovi čokoládu dopřát, dejte mu tu speciální pro psy. Z vlastních zkušeností ale víme, že nic není tak horké, jak se na první pohled zdá. V nestřeženém okamžiku nám jeden z lupičů tabulku čokolády ukradl a rychle sežral, ale všechno dopadlo dobře. Musím ale podotknout, že to byl 100% zdravý a mladý pes. Proto toto riziko nepodceňujte, ale nic se nemá přehánět. Pokud k nějaké nehodě dojde, tak psa pozorujte a ve chvíli, kdy se Vám nebude zdát, jděte na veterinu.

2. KÁVA, ČAJ A DALŠÍ POTRAVINY S OBSAHEM KOFEINU
Kofein může mít pro psy fatální následky. Dávejte proto pozor na čaj a kávu. Nebezpečný je nejen samotný nápoj, ale třeba i kávová zrna, či lógr. Držte svého psa také daleko od kakaa, čokolády, kolových a energetických nápojů. Kofein je také obsažen v některých lécích proti bolesti nebo na chřipku. Otrava kofeinem nastupuje za 1-2 hodiny po požití. Pokud tedy máte podezření, že váš pes pozřel větší množství čehokoli s obsahem kofeinu, dopravte ho co nejdříve k veterináři.

3. POTRAVINY OBSAHUJÍCÍ XYLITOL
Bonbóny, žvýkačky, čokoládové tyčinky, zubní pasta, pečivo a mnoho dalších potravin je slazeno xylitolem. Přírodním sladidlem, které je téměř stejně sladké jako cukr, má však pouze dvě třetiny kalorií. Pro psy je ale tahle látka vysoce toxická. Způsobuje u nich rychlý pokles krevního cukru. Po požití se příznaky objeví do třiceti minut, patří mezi ně slabost, letargie, problémy s koordinací, křeče, někdy i zvracení. Během čtvrt hodiny pak může pes upadnout do kómatu. V závislosti na množství požité látky může následně během několika málo dní dojít k selhání jater. 

4. ALKOHOL
Alkohol má ale na játra a mozek psa stejný účinek, který má na lidi. Trvá však mnohem kratší dobu, než vašemu psovi ublíží. K tomu, aby došlo k otravě, stačí jen trocha piva nebo vína. Právě pivo, které je naším národním nápojem a psům chutná, je pro ně nejnebezpečnější. Alkohol může způsobit zvracení, průjem, problémy s koordinací, s dýcháním, selhání jater a ledvin, kóma a dokonce i smrt. A čím menší je váš pes, tím horší to může být.

5. ROZINKY A HROZNOVÉ VÍNO
I když rozinky psům chutnají a většina už jich alespoň pár někdy snědla, příště jim je už raději nedávejte. Stejně tak i hroznové víno. Mohou totiž způsobit selhání ledvin.  A to i po pozření hodně malého množství. Prvními příznaky jsou časté zvracení, bolesti břicha, nadměrného pití a močení. Do 12-24 hodin pak dochází k rozvoji selhání ledvin, pes přestane úplně močit, stává se pomalým a apatickým. Smrt nastává při neléčení za 3-4 dny.

6. SŮL
Se svým domácím mazlíčkem se nedělte ani o slané potraviny, jako jsou například chipsy nebo různé krekry a tyčinky. Pozor ale dejte i na dovolené u moře, doma z dosahu psa odstraňte například tolik oblíbenou solnou lampu. Sůl je totiž pro psy také toxická. Po konzumaci většího množství mají potřebu stále pít a tím pádem i často močí, což může vést až k otravě sodíkovými ionty. Nadbytek sodíku ovlivní činnost srdce a psovi hrozí smrt. Symptomy otravy zahrnují zvracení, průjem, depresi, třes, hromadění tekutin v těle, potácivou chůzi, zvýšenou teplotu a záchvaty.

7. CIBULE A ČESNEK
Možná vás to překvapí, ale i obyčejná cibule a česnek jsou pro psy nebezpečné, a to ve všech svých podobách. Ať už syrové, vařené, sušené nebo třeba namleté ve formě prášku. Obsahují totiž látky, které jsou po pozření rychle vstřebávány přes zažívací systém a způsobují poškození červených krvinek s možností rozvinutí anémie. Příznaky otravy jsou obvykle pozorovatelné za několik dní. Zahrnují zvracení, průjem, bolest břicha, dehydrataci a ztrátu chuti k žrádlu, bledé sliznice, zrychlené dýchání a tep, letargii, tmavě zbarvenou moč, žloutenku a celkovou slabost. Nebezpečná je ale až pozření množství cibule odpovídajícího více než 0,5 % váhy zvířete. Česnek v malých dávkách se například v Itálii používá pro psy a kočky jako antiparazitikum.

8. PŘEZRÁLÉ NEBO NEZRALÉ OVOCE
Některé druhy zralého ovoce jako jsou hrušky, meruňky, broskve, třešně a další, mají veliký obsah jednoduchých cukrů, které v trávicím traktu zvířete kvasí. To následně může vést k nadýmání a průjmu. Nadměrná konzumace může způsobit dehydrataci a dlouhodobou nerovnováhou ve střevní mikroflóře. Zažívací problémy mohou ale nastat i po požití nezralého ovoce a to kvůli množství obsažených kyselin, které silně dráždí žaludek. Svému mazlíčkovi nedávejte ani nahnilé ovoce. Může obsahovat plísňový jed patulin, který při dlouhodobé konzumaci ovlivňuje množství a funkci enzymů v těle, což může vést k poklesu imunity.

9. OVOCE OBSAHUJÍCÍ PECKY
Spolykané pecky mohou ve střevech utvořit blokádu, která způsobí zácpu a pokud se obtíže neřeší, může dojít až k uhynutí zvířete. Pecky z přezrálých nebo škůdci napadených plodů navíc mohou být poškozené a v trávicím ústrojí se z nich pak uvolní kyanid, prudký jed, který znemožňují využití kyslíku, zvíře zrychleně dýchá, je unavené, později se dusí, má poruchy srdečního rytmu, někdy křeče a může dojít až k úmrtí.

10. MAKADAMOVÉ OŘECHY A MANDLE
Makadamové ořechy jsou pro psy jedovaté. Mandle obsahují kyanidy, které zabraňují v buňce využití kyslíku. K otravě tedy dochází vnitřním udušením. Obecně se nedoporučuje, aby pes konzumoval suché plody, a to hned z několika důvodů:

1) možnost alergie

2) vysoký obsah tuků nebezpečný pro slinivku – zánět slinivky, průjem a trávicí obtíže

3) kvůli špatnému skladování se občas stává, že chytí plíseň, která může svými toxiny psa otrávit

4) solené suché plody – vysoký obsah soli může narušit minerální rovnováhu organismu a vede k otravě solí. Ořechy a mandle nespadají do přirozené stravy psa, tudíž je nepotřebují

11. VAŘENÉ NEBO PEČENÉ KUŘECÍ KOSTI
Tepelně upravené kosti jsou křehké a snadno se odlomí. Naopak syrové kosti dokážou psi strávit, nebezpečné jsou právě ty vařené. Určitě psa nekrmte nijak upravenými kuřecími kostmi, které se štěpí a mohou poškodit žaludek nebo střeva.

 

Cílem tohoto článku není Vás zbytečně děsit, ale spíše upozornit, že co dělá dobře nám, nemusí dělat dobře i Vašemu miláčkovi.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.