Chameleon jemenský

Chameleoni jsou naprostým přírodním unikátem. A to nejen díky své schopnosti měnit barvy. Proslulý je i jejich zrak a dokonalá stavba očí. Tento plaz je vhodný pro zkušenějšího chovatele, který má skvělý přehled o skladbě potravy, vybavení terária a dalších nezbytných věcech.

Péče o chameleona je náročnější než například o agamu. Aby Váš chovanec vedl spokojený život, je tedy nezbytné nastudovat ověřené informace z odborné literatury, zabrousit na tématická fóra a poradit se s dalšími chovateli.

 

Co je potřeba, než začneme s chovem

Terárium
Chameleon dosahující délky 40 cm potřebuje terárium o rozměrech 50x50x100 cm. Pokud chováme více jedinců najednou, vypočteme pro každého prostor koeficientem 1,5–2.

Důležité je vytvořit v teráriu podobné podmínky, jaké má druh chovaného chameleona ve volné přírodě (pomocí bodových a UV lamp, vodních čerpadel, větví..). Jako podklad použijeme např. PODESTÝLKU RAINFOREST EXO TERRA.

Voda a pití
Chameleon pije pouze stékající/kapající vodu. Pro pití stojaté vody z misky není uzpůsoben. Proto je nutné rosit terárium několikrát denně nebo zajistíme kapátko.

Denně kontrolujeme stav terária, odstraňujeme trus apod. Vodu v kapátku měníme každý den. Jednou za pár týdnů omyjeme sklo a prokypříme substrát. Zhruba jednou za tři měsíce substrát vyměníme.

Potrava
Z 99 % tvořena drobným hmyzem (jedno zvíře z 10 přijme i rostlinnou složku, někdy však pouze z důvodu dehydratace). Sledování při lovu je skvělá podívaná. Zvíře vyčkává na místě, dokonalým zrakem pozoruje okolí a jakmile se kořist přiblíží, chameleon vystřelí jazyk dlouhý stejně jako tělo.

Složení potravy
Hmyz: cvrčci, sarančata, pavouci, mouchy, kobylky, motýli
Rostlinná složka: květy, ibišek, jablka, hrozny, jahody, maliny, rajčata, salát, okurek, mrkev.

Abychom měli jistotu, že chameleon bude zdravý, posypeme – u mláďat – hmyz jednou denně vitamíny a minerály (bez D3), u dospělců to samé třikrát týdně. Drcenou sépii zajišťujeme stále.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.